مطالبی در مورد موتور استارترها-۱

با سلام به دوستان عزیزم

همانطوری که می دانید ، راه اندازی موتورهای القایی در صنعت از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به خصوص این که امروزه استفاده از راه اندازهای الکترونیکی مانند راه اندازهای نرم - کنترلر های سرعت بسیار مرسوم شده است و لازم است علاقه مندان و کارشناسان این رشته روشهای کنترل و راه اندازی موتورها را به شیوه های کلاسیک به دیده فراموشی بسپارند و به فراگیری روشهای بروز بپردازند.

یکی از روشهای راه اندازی موتورهای القایی راه اندازهای نرم می باشد که از طریق آنها موتور ها از طریق کنترل ولتاژ-فرکانس در یک زمان مشخص بتدریج از سرعت صفر به سرعت نامی می رسند که این روش امروزه کاملا جا افتاده است.

راه اندازهای نرم تنها در هنگام راه اندازی بکار می روند و معمولا پس از راه اندازی توسط یک کنتاکتور بای پس از مدار خارج می گردند. این راه اندازها می توانند به سیستم از کار اندازی نرم نیز مجهز باشند که کاربرد های ویژه ای دارد. ضمن این که عموما این نوع راه اندازها به ترمز الکترونیکی از طریق تزریق جریان مستقیم نیز مجهز می باشند.

سازندگان این نوع راه اندازها معمولا حفاظت های مورد نیاز برای موتور را نیز در راه اندازها تعبیه می کنند که از این طریق حجم راه انداز محدود می گردد. ضمن این که با استفاده از این گونه راه اندازها نیاز به در نظر گرفتن کنتاکتور اصلی نیست . حفاظت هایی که معمولا در راه اندازهای نرم پیش بینی می گردد بشرح زیر است :

- حفاظت در مقابل اضافه بار

- حفاظت در مقابل توالی معکوس فازها و دو فاز شدن

- حفاظت در مقابل افزایش حرارت سیم پیچ های موتور که از طریق سنسورهای حرارتی انجام می گردد.

- حفاظت در مقابل کاهش ولتاژ

و موارد ديگر که بسته به سازنده راه انداز می تواند تغییر کند.

نکته مهم اینجاست که هنگام بسته شدن کنتاکتور بای پس حفاظت های تعبیه شده در راه انداز همچنان فعال می باشد چون مسیر بای پس تنها تایرستورها را بای پس می کند.

جهت بستن کنتاکتور بای پس بعد از راه اندازی موتور عموما از یک کنتاکت راه انداز استفاده می گردد که بعد از رمپ راه اندازی به صورت خودکار فعال می گردد. لازم به ذکر است که برخی از راه اندازهای نرم دارای سیستم بای پس داخلی هستند که دیگر نیاز به در نظر گرفتن کنتاکتور بای پس نیست.

با توجه به این که تایرستورهای بکار رفته در راه اندازهای نرم حرارت تولید می کنند اینطور استنباط می گردد که در تابلوهای دارای راه اندازهای نرم لازم است از فن استفاده گردد. ولی با توجه به کار راه انداز تنها در مرحله استارت ، حرارت تولید شده تنها به مرحله راه اندازی محدود می گردد و بنابر این در راه اندازهای دارای سیستم بای پس تنها تعبیه شکاف های عبور هوا متناسب با درجه حفاظتی تابلو  توصیه می گردد. ضمن این که این گونه راه اندازها عموما مجهز به هیت سینک و فن هستند.

اکثر راه اندازهای نرم مجهز به پورت های اطلاعاتی مانند مودباس- پروفی باس و ....  جهت تبادل اطلاعات می باشند که از این طریق می توان از کلیه اطلاعات داخل راه انداز مطلع گردید به این طریق کنترل این راه انداز ها توسط سیستم هایی مانند DCS بسیار ساده می باشد.

در صورتی که دوستان علاقه مند به اطلاعات ببشتر هستند به لینک های زیر خصوصا لینک آخر مراجعه نمایند.

- مطالبی در مورد موتورهای القایی و راه اندازهای ساده

The Principles of Fixed-Speed Induction Motor Control

- اطلاعات کلی در مورد راه اندازهای نرم

General Documentation concerning the soft starters

-  یک هند بوک مفید در مورد راه اندازهای نرم که مطالعه آن را به کلیه علاقه مندان توصیه می کنم.

 

Soft Starters Hand Book

 

 در پست های بعدی نیز در این مورد مطالبی را ارائه خواهم داد.

 

 لازم به ذکر است که لینک های وبلاگ را آپدیت کرده ام و در صورت تمایل به اضافه شدن لینک های وبلاگ یا سایت های خود مرا در جریان قرار دهید و مثل همیشه منتظر نظرات گرانبهای شما هستم.

 

با تشکر - سپیدار 

/ 42 نظر / 33 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

مطالب ارائه شده بسيار مفيد بود خسته نباشيد لطفا اين لينك http://apdc.persianblog.ir/ را هم در هم در نظر داشته باشيد به زودي مطالبي راجع به طراحي پست هاي انتقال در آن درج خواهد شد

حسين

ليلا . با نرم افزارای خاص می تونی اين کارو انجام بدی.

soso

با سلام و خسته نباشرد به شما تبريك ميگم بخاطر سايت پر بارتون اگه براتون امكان داره ميخواستم تبادل لينك كنيم. http://oilengineer.persianblog.ir

حميد

سلام teatime اگر چه کوتاه زمانیست ولی میتواند باحضور شما پربار باشد! teatime تنها وقت نوشیدن یک چای نیست که درنگی است برای گفتن و شنیدن teatime یعنی: خاطرات یک دوست... قصه های یک همسفر... غصه های یک همکار... تجربیات یک پیشکسوت... و شاید درد دلهای یک دریانورد... teatime قطره ای مجازی از اقیانوس بیکران اینترنت و مجال گفتگوی دریانوردا نیست که نه تنها دل که هستی خود را به دریا زده اند!! وبلاگ جالبی داری. به من سر بزن و چنانچه باتبادل لینک موافقی خبرم کن. منو با عنوان: نوشیدن یه چای داغ! لینک کن و بگو دوست داری با چه عنوانی لینک بشی؟

کمال کمالی

سلام خسته نباشيد . وبلاگ خوبی داريد . اگر موافق باشيد تبادل لينک داشته باشيم. با تشکر کمالی

با سلام متاسفانه دو تا لينک اول اين پست خرابه

کوروش

مطلب جالبي بود در مورد نسل جديد ترانس ها مقاله ای نداريد اگه تونستيد به ما هم سر بزنيد دانلود نرمافزا و مقالات توپ درباره ۰سکسيونر کليدهای قدرت و... تو وبلاگ ما هست خوشحال ميشيم سر بزنيد

مهدی

http://elc85.persianblog.ir وبلاگ برای دانشجويان برق پر از لينک های کتابهای تخصصی برق وجزوات دانشگاه های معتبر http://mardshaer.persianblog.ir http://ketabeelc.persianblog.ir

علی جیفورس

خیلی خوبه دستون درد نکنه همین حالا یکی از پروژهای دانشگام رو که که استاد بهمون داده بود از سایت شما تونستم ذخیره کنم داخل دستگام مچکر[نیشخند] راستی اگه یه لینک مربوط به مجموعه مدارات برق صنعتی هم بذارید خیلی خوب میشه سر وبم بزنید در مورد تدوین- گرافیک و نرم افزار های اتوران فعالیت دارم اگه کمکی چیزی خواستید بیاد و وبم بهم اطلاع بدید

بهناز

سلام می خواستم از اطلاعات مفیدتان در مورد سافت استارتر تشکر کنم . همْیشه موق باشْد .