حفاظت سيستم های الکتريکی

همانطوری که قبلا اشاره کرديم حفاظت سيستم های الکتريکی از اهميت بسيار زيادی برخوردار است و امروزه کمپانی های متعددی در حال طراحی و ساخت رله های حفاظتی می باشند . برخی از کمپانی های معتبر که در اين زمينه مشغول به فعاليت می باشند را معرفی می کنيم .<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

Siemens

Alstom

ABB

GE Power

Schneider

CEE

Reyroll

 

به طور کلی رله های حفاظتی بايد دارای مشخصات زير باشند :

 

سرعت عملکرد : اين پارامتر در رله های حفاظتی بسيار حائز اهميت است چون رله های حفاظتی هنگام خطا موظفند با سرعت هرچه تمامتر بخش های معيوب را از قسمت های سالم جدا نمايند .

 

حساسيت : اين پارامتر به حداقل جريانی که سبب قطع رله می گردد بر ميگردد .

 

تشخيص و انتخاب در شرايط خطا : اين پارامتر نيز بسيار مهم است زيرا در شبکه هايی که دارای چند باس بار و رله حفاظتی  هستند هنگام وقوع خطا می بايد قسمت معيوب به درستی تشخيص داده شده و از شبکه جدا گردد و قسمتهای سالم به کار خود ادامه دهد.

 

پايداری : اين پارامتر به اين باز ميگردد که يک رله حفاظتی به تمامی خطاهايی که در محدوده حفاظتی خود به درستی عکس العمل نشان دهد و در مقابل خطاهای خطاهای اين محدوده عکس العملی نشان ندهد .

 

دسته بندی رله های حفاظتی بر اساس پارامترهای اندازه گيری :

 

الف) رله های جريانی : اين رله ها بر اساس ميزان جريان ورودی به رله عمل می کند . حال اين جريان می تواند جريان فازها – جريان سيم نول – مجموع جبری جريانهای فازها است (رله های جريان زياد – رله های ارت فالت و .... ) و حريان ورودی رله می تواند تفاضل دو يا چند جريان باشد ( رله های ديفرانسيل و رستريکت ارت فالت )

 

ب) رله های ولتاژی : اين رله ها بر اساس ولتاژ ورودی به رله عمل ميکند اين ولتاژ می تواند ولتاژ فازها باشد (رله های اضافه يا کمبود ولتاژ و ....) و يا ميتواند مجموع جبری چند ولتاژ باشد ( رله تغيير مکان نقطه تلاقی بردارهای سه فاز)

 

ج) رله های فرکانسی : اين رله ها بر اساس فرکانس ولتاژ ورودی عمل ميکند ( رله های افزايش و کمبود فرکانس)

 

د) رله های توانی :  اين رله ها بر اساس توان عمل می کنند به عنوان مثال رله هايی که جهت توان را اندازه گيری می کنند يا رله هايی که توان اکتيو و راکتيو را اندازه گيری می کنند .

 

ه) رله های جهتی : اين رله ها از جنس رله های توانی هستند که بر اساس زاويه بين بردارهای ولتاژ و جريان عمل ميکنند مانند رله های اضافه جريان جهتی که در خطوط چند سوتغذيه رينگ و پارالل بکار می روند و يا رله های جهت توان که جهت پرهيز از موتوری شدن ژنراتور هنگام قطع کوپلينگ آن بکار ميرود .

 

و) رله های امپدانسی  : مانند رله های ديستانس که در خطوط انتقال کاربرد فراوانی دارند .

 

ز) رله های وابسته به کميت های فيزيکی : مانند حرارت – فشار – سطح مايعات و .... مانند رله بوخ هلتس ترانسفورمرها

 

ح) رله های خاص : رله هايی هستند که برای منظورهای خاص به کار ميروند مثلا رله تشخيص خطای بريکر – رله مونيتورينگ مدار تريپ بريکر – رله لاک اوت و .....

 

 

 

 

 

/ 7 نظر / 54 بازدید
حسين

سلام دوست عزيز عاليه ادامه بديد اگه دوست داشتيد يه پيام هم واسه ما تو وبلاگمون بذاريد كه دلمون به نوشتن خوش باشه از بابت وبلاگ مفيدتون هم متشكرم

Hamid

سلام . من امروز(جمعه) در پی يک جستجو به طور اتفاقی با وبلاگ شما و آقای نکيسا(برق به زبان ساده) آشنا شدم. واقعا کار جالبی می کنيد و فکر می کنم يکی از مفيد ترين استفاده های اينترنت بجایchatو ... باشه. اما اي كاش كمي هم الكترونيكي مي نوشتين... چون بيشتر مطالب شما قدرتي است .(من دانشجوي سال آخر الكترونيكم...) . موفق و پيروز باشيد. خدانگهدار.

هادی منتخبی

با کليک بر روی بنر «پارس وب» که بالای وبلاگ من قرار داره (به رنگ آبی) و عضو شدن در آن سايت که کاملاْ فارسی است می توانيد در ازا هر کليک ۵۰ ريال ( ۵ تومان ) دريافت کنيد. کافی است پس از ورود به سايت پارس وب در سمت راست خود بر روی عضو جديد کليک کنيد و سپس فرم ها را پر کنيد و بعد از وارد شدن به اکانت خودتان بار ديگر بر روی لينک به پارس وب کليک کنيد و سپس کد ارائه شده را در هر جايی از سايت يا وبلاگتان دوست داريد بگذاريد و از هر کليک ۵ تومان به دست آوريد که می توانيد در صورت رسيدن به ۵۰۰۰ تومان نقداْ دريافت کرده يا برای خودتان دومين و هاستيگ بگيريد . موفق و پيروز و پاينده و سرافراز و ... باشيد.

صابري (ديدمهندسي)

دوست عزيز و گرامي، آقاي مهندس باقري، بابت لطف و محبت بسيارزياد شما نسبت به ديدمهندسي خوشحال و سپاسگزارم. اميدوارم با کمک دوستان خوبي شما بتوانيم درخدمت مهندسان ايراني باشيم. موفق و سربلند باشيد.

mohammad

لطفا در مورد تست پایداری رله دیفرانسیل و نحوه این تست برایم مطلب بفرستید

mohammad

لطفا در مورد نحوه محاسبات در مورد اتصال کوتاه و رله گذاری برایم مطلبی بفرستید

POWER

سلام وبلاگ خوبی دارید یه سرهم به وبلاگ من بزنید مایل به تبادل لینک هستید؟