يک کم پرحرفي و يک لينک جديد   

با سلام به دوستان عزیز و بازديد کنندگان وبلاگم

مجددا از دير آپديت شدن وبلاگم متاسفم اما محدودیت زمانی شديدی دارم و به همین علت برخی اوقات آپديت وبلاگ کمی دير می شود.

برخی از دوستانم در مورد اين که چه رشته ای را انتخاب کنند و ...  از من مي پرسند و برخی از آنها نيز تازه فارغ التحصيل شده اند و در انتخاب راه خود مردد هستند.

می دانيد که اين بلا تکليفی يک درد بزرگ جامعه ماست . خيلی افراد اصلا نمی دانند که چرا بايد به دانشگاه بروند و در انتخاب رشته خود اصلا فکر نمی کنند. اما اين مساله اينقدر مهم است که در کشور های خارجی در طول تحصيل يک فرد کليه استعداد ها و توانايی های يک فرد مورد تجزيه و تحليل قرار می گيرد و فرد پس از فارغ التحصيلی در دبیرستان می داند که در چه رشته ای می خواهد تحصيل کند و آينده او چيست و خيلی چيز های ديگر.

همه ما می دانيم که چنين امکاناتی در کشور ما نيست اما آيا بايد به همين علت و به اين آتش بسوزيم ؟

حداقل خودمان به اين موضوع توجه کنیم و با توجه به این که به موفقيت خود در آينده علاقه منديم برنامه ريزی های لازم را در اين خصوص انجام دهيم.

متاسفانه نظام آموزشی ما در دانشگاه ها متناسب با گذشت زمان و پيشرفت تکنولوژی رشد نکرده است. هنوز در دانشگاه ها به فعاليت های تحقيقاتی اهميت لازم داده نمی گردد و بجای آن هنگام امتحانات پايان ترم فشار زيادی به دانشجويان وارد می کنند . دانشجويان پايان نامه های ديگر دانشجويان را کپی کرده و به عنوان پايان نامه خود ارائه می دهند. کارگاه ها و آزمايشگاه ها کاملا مجهز نيست و به صورت روتين يک سری آزمايش در آن انجام می گردد. جالب اينجاست که پس از اين همه تلاش پس از فارغ التحصيلی دانشجو هنگام ورود به بازار کار کاملا با آن غريب است و سطح او از سطح بازار کار و تکنولوژی آن بسيار پايين تر است.

اول از همه اين که در مورد رشته خود از ابتدا تا انتها شناخت پيدا کنيد و اگر آنرا مطلوب و مورد علاقه خود ديديد به سراغ آن برويد. مشورت با افراد صاحب نظر و تحقيق هر چند طولانی در اين زمينه پيشنهاد می گردد.

خوب چاره چيست ؟ تنها چاره اين است که خودمان برای آينده خود برنامه ريزی کنیم. مواردی که به فکر من می آيد بشرح زير است :

1-     مطالعات کتب غير از دانشگاه و مقالات بروز که می توان بخشی از آنها را در اينترنت يافت .

2-     آشنايی با زبان انگليسی به صورت حرفه ای در شاخه های نوشتاری و گفتاری و درک مطلب و شنيداری و .... با توجه به اين که زبان انگليسی که در دبيرستان و دانشگاه آموخته می گردد بسيار ابتدايی و پايين تر از نياز يک فرد متخصص می باشد. 

3-     آشنايی با زبان انگليسی تخصصی مربوط به رشته خود که با مطالعات کتب و مقالات خارجی و تماس با اينترنت بهتر می گردد. 

4-     تلاش برای آگاهی از نرم افزار های بروز و يادگيری آنها از طرق مختلف 

5-     گذرانيدن دوره های کوتاه مدت و کارگاه های کاربردی در خصوص تجهيزات روز مانند دوره های PLC و غيره 

6-      تماس مستقيم با اينترنت و بروز رسانی مطالبی که در دانشگاه آموخته می گردد. مثلا کنترل دور های حرفه ای ماشين های الکتريکی يا رله های مجهز حفاظتی و .... 

و خيلی موارد ديگر که بحث ما را طولانی می کند ولی خلاصه بايد گفت که درد ما مشخص است و راه حل آن نيز معلوم و بقيه به خودمان مربوط است که در آينده چگونه می خواهيم باشيم. و اين موفقيت نيز در گرو تحمل تمامی سختی های اين راه است ولی آينده بسيار شيرين است.

و اين موضوع را نيز بايد مد نظر قرار داد که با توجه به وسعت رشته ای مانند برق قدرت بايد شاخه های مورد علاقه را انتخاب کرد و در آن تحقيق کرد و از تحقيقات پراکنده حداکثر خودداری کرد و مانند يک ذره بين متمرکز عمل کرد.

می دانيد هدفم پر حرفی يا نصيحت نيست بلکه به اشتراک گذاشتن يک تجربه کوچک بود که برای من بسيار ارزشمند است.

خوب پس از اين همه پر حرفی لينک زير را به شما تقديم می کنم که يک هند بوک در مورد رله های حفاظتی است و به نظر من مفيد است و اميد وارم مورد توجه شما واقع گردد لینک فوق به صورت PDF بوده و می توانيد بروی آن کليک راست کرده و آنرا دانلود کنيد ضمنا لينک های خوب و مفيد ديگری نيز پيدا کردم که در پست های بعدی ارائه خواهم داد و از دوستانی که لينک های مفيدی در اختيار دارند درخواست می گردد که آنها را معرفی کنند تا در اين محل در اختيار همه علاقه مندان قرار گيرد.

Art and Science of Protective Relaying

مانند هميشه منتظر نظرات شما هستم.


لینک نوشته