چند لينک   

با سلام به دوستان عزيزم و همه بازديد کنندگان

۱- در سايت زير بسياری از مفاهيم اوليه و بيسيک برق مانند مدارات الکتريکی است که به صورت دمو می باشد :

COMPUTER DEMOS FOR ELECTRICAL ENGINEERING 

۲- در سايت زير تعدادی مقاله تخصصی برق قدرت وجود دارد که براحتی قابل دانلود است و به نظر من جالب بود :

Gilbert Electrical Document Library

۳- لينک زير مربوط به يک جزوه کاربردی - آموزشی در مورد رله های حفاظتی شرکت CEE می باشد که می توانيد بروی لينک زير کليک راست کرده و عبارت Save Target As را انتخاب کرده و فايل را دانلود نماييد :

Protective Relay Application Guide

در پايان لازم به ذکر است که چند لينک داخلی و خارجی در بخش لينک ها اضافه کرده ام که بد نيست به آنها هم سری بزنيد . ضمنا علارغم کم بودن نظرات دوستان همچنان از دريافت نظرات شما استقبال می کنم.

 

 


لینک نوشته
   تابلوسازی-۱   

 

با سلام

 

بر اساس کامنت های دوستان در مورد نوشته هايم و همچنين مطالعه ایميل هايی که دريافت کردم ، بسياری از دوستانم در مورد تابلوهای برق سوالاتی داشتند و يا به دنبال جزوه در مورد تابلو سازی بودند و لازم ديدم در اين زمينه مطالبی را عنوان نمايم.

 

رشته تابلوسازی رشته ای ترکيبی می باشد و لازم است اينجا عنوان کنم که جزوه يا کتاب مشتملی در مورد تابلوهای برق وجود ندارد البته تعدادی کتاب به زبان انگليسی در اينترنت جهت فروش ديده ام و همانطوری که می دانيم خريد اينترنتی کتب خارجی کمی برای ما ايرانيان مشکل است. اما با توجه به علاقه برخی از دوستانم به اين مبحث ابتدا يک راهنمايی کلی در مورد اين که چگونه می توان با اين مبحث آشنا شد را اينجا عنوان می کنم و در نوشته های بعدی خود نيز در اين زمينه مطالبی خواهم نوشت.

 

تابلوی برق در حقيقت يک محفظه می باشد که تجهيزات الکتريکی را در بر می گيرد و البته تابلو ها می توانند در بر گيرنده تجهيزات پنيوماتيک نيز باشند مانند شير های برقی ، کمپرسور و ....

 

به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگيری فنون مربوط به تابلوهای برق نياز به فراگيری چندين آيتم اصلی می باشد که در ذيل به اختصار عنوان می کنم :

 

1-     اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتريکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها Segregation و مقابله با عوامل جوی و ...

2-     اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادير نامی مانند ولتاژ و جريان نامی و ..

3-     آشنايی با تجهيزات الکتريکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحيح آنها

4-     آشنايی با تاسيسات الکتريکی وآُشنا با محاسبات مربوطه

5-     آشنايی با دروسی مانند رله و حفاظت سيستم ها – طرح پست الکتريکی و ...

6-     آشنايی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجيک

 

 

جهت فراگيری هر يک از فنون ياد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگيری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به ميان می آيد آيتم های يک و دو فوق الذکر بسيار پررنگ تر می باشند.

 

البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم ديگری نيز نقش دارد که از نام بردن کليه آنها صرف نظر می کنم مانند علم ارگونومی و .....

 

به صورت کلی در مورد تابلو های برق اصول کلی و استاندارد و همچنين تعاريف کلی وجود دارد و بسيار حائز اهميت است مثلا نوع تابلو از نظر ساختمان آنها به عنوان مثال تابلوهای ايستاده – ديواری – ميزی – رک و ... و هر يک از آنها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آنها نيز متفاوت است.

 

همين جا لازم است به اين نکته اشاره کنم که تشريح کليه مسائل مربوط به تابلو های برق در اين وبلاگ غير عملی است ولی با توجه به تقاضای بسيار دوستانم در پست های بعدی مطالبی را به اختصار بيان خواهم کرد و دوستان علاقه مند با توجه به راهنمايی های من می توانند در اين زمينه تحقيق کنند واطلاعات لازم را بدست آورند و البته می توانند سوالات تخصصی خود را در کامنت ها عنوان کنند و من نيز در صورت امکان راهنمايی خواهم کرد. در اين راستا قصد دارم نرم افزار ها و جزوات و لينک های مربوطه را نيز معرفی نمايم.

 


لینک نوشته
   يه کم پرحرفی   

 

با سلام به دوستان عزیزم

 

نزديک است که به چهار سالگی وبلاگم برسم .

 

خيلی وقت بود که دوست داشتم با دوستانم يک گپ وبلاگی بزنم. راستش از کم کاری ام ناراضی هستم اما بدانيد که همین نوشته ها و لينک هايی که می دهم حاصل عشق من به وبلاگ نويسی و اطلاع رسانی است.

توی اين مدت دوستان زيادی در وبلاگم پيدا کردم  و با بسياری از آنها از طريق ای ميل و ... در ارتباطم و از اين موضوع خوشحالم.

 

هميشه آرزو داشتم که يک پايگاه اطلاع رسانی برای دوستان و هم رشته ای هايم ايجاد کنم . می دانيد که در حال حاضر اطلاع رسانی ضعیفی داريم و گويی افراد از دادن اطلاعات به هم هراس دارند ! نمی دانم تا به چه موقع بايد دچار فقر فرهنگی باشيم ؟ آيا نمی خواهيم با اشتراک گذاردن تجربياتمان چرخ صنعت را بچرخانيم.

در کشورهای ديگر روی ظريف ترين نکات مديريتی کار می شود که راندمان کار تيمی بالاتر رود و آنجا چيزی به نام مخفی کردن اطلاعات وجود ندارد ولی اينجا هرچه به تعداد افراد يک تيم اضافه  می شود گونه های مختلف بيماري های حسادت ، تفرقه ، انبار کردن اطلاعات و ... فعال تر می گردد و در نتيجه راندمان کار تيمی به شکل عجيبی کاهش می يابد.

 

می دانی ، چاره در دستان ماست و خودمان بايد مشکل فرهنگی خود را حل کنيم و از پيله خود بيرون آييم. فکر نمی کنم لذتی از اين بالاتر باشد که بتوانی يک راه به کسی نشان دهی يا به کسی چيزی بياموزی .

 

خيلی پرحرفی کردم و خودم نيز نه چيزی می دانم و نه لياقت کمک به کسی را دارم ولی عاشق يادگيری  هستم و حاضرم هر کسی را در اين عشق شريک کنم.

 

بيا قدم اول را برداريم !!

 

بعد از اين همه سخنرانی به لينک زير برويد و يک عالمه اطلاعات مفيد در مورد فيوز ها و نحوه فيوز گذاری دانلود کنيد. برای من که جالب بود.

 

Fuse Selection Guide


لینک نوشته